Інформаційна гігієна військового часу

15.09.2023

Метою інформаційної гігієни є зниження негативного впливу інформації на наше психічне, фізичне і соціальне благополуччя.

Слід зазначити, що треба пристосуватися до нових викликів сьогодення:

адже у військовий час дотримуватись інформаційної гігієни НЕОБХІДНО як ніколи.

Якщо вам телефонують з незнайомого номера та намагаються дізнатися інформацію де знаходяться ваші рідні чи знайомі, які захищають Україну, яка техніка проходить поряд з вами, які заходи безпеки вживаються у вашому населеному пункті – не повідомляйте нічого.

Якщо хтось намагається грати на нервах, погрожувати чи повідомляти неперевірену інформацію про ваших рідних. Спокійно перевірте джерело інформації і якщо зрозумієте, що це провокатор – шліть щурів з «руського корабля» по відомому адресу.

Якщо вас автоматично додали до чату під назвою «Перекличка районов» – одразу видаліть себе звідти. Там ворожі диверсанти збирають інформацію по нашим населеним пунктам.

Дуже уважно перевіряйте електронні листи, нібито екстреного сповіщення, що надходять на вашу особисту чи службову електронну пошту. Вони можуть нести загрозу зламу. Будьте уважні та ні в якому випадку не відкривайте вкладення, посилання, що розміщені в таких листах.

Отже, не додавайтесь до невідомих чатів, не відповідайте на дзвінки з незнайомих номерів, уважно перевіряйте пошту.

Також підкреслюємо, що існує адміністративна відповідальність за поширення фейків, недостовірної інформації.

А у березні 2022 року набув чинності закон про кримінальну відповідальність за розголошення інформації, що може зашкодити країні під час війни.

Мається на увазі несанкціоноване поширення інформації про переміщення чи розташування Збройних сил України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану. Звичайно, це сприятиме якнайшвидшій перемозі над ворогом.

Згідно з нормами нового закону заборонено оприлюднювати відео і фото з таким змістом:

  • траєкторія і місце потрапляння ракет;
  • назви вулиць, зупинки транспорту, магазинів, заводів тощо;
  • переміщення українських військових, воєнних об’єктів;
  • робота української ППО;
  • місце обстрілу чи потрапляння снаряду;
  • адреса, інформація з візуальною прив’язкою чи координати боїв;
  • номери автомобілів, бронетехніки;
  • імена потерпілих або тих, хто загинув (окрім офіційних даних).

За порушення цих вимог передбачена кримінальна відповідальність – позбавлення волі від 3 до 12 років.

Якщо інформація про напрям руху чи переміщення зброї, боєприпасів на території України не розміщувалася у відкритому доступі Генштабом ЗСУ чи Міністерством оборони, або в офіційних джерелах відповідних структур країн-партнерів, повідомлення про їх розташування чи переміщення

– каратиметься позбавленням волі від 3 до 5 років.

За поширення відомостей про переміщення, рух, розташування ЗСУ чи військових формувань при можливості їхньої ідентифікації на місцевості

– передбачено кару у вигляді позбавлення волі від 5 до 8 років.

Найбільше покарання передбачене за оприлюднення подібної інформації з корисливих міркувань або ж за попередньою змовою чи з метою надання такої інформації країні-агресору

  • це позбавлення волі строком від восьми до дванадцяти років.

А щоб допомогти нашим військовим та правоохоронцям, зберігайте спокій та дотримуйтесь правил поведінки в умовах військового часу.

Поділитися: